trezor

TREZOR

obecnie prawdopodobnie najlepszy portfel sprzętowy do przechowywania naszych wirtualnych monet.

W sierpniu 2014 r firma SatoshiLabs wprowadziła na rynek pierwszy portfel sprzętowy, który do dnia dzisiejszego jest uznawany za najpopularniejsze urządzenie.

Użytkowanie i sposób zabezpieczeń

Trezor wykorzystuje standardy kryptograficzne BIP39 – do tworzenia recovery seed, BIP32 – odpowiedzialny za szyfrowanie i generowanie kluczy z recovery seed i BIP44 – zarządza hierarchią kluczy wygenerowanych przez Trezora. Logując się do portfela należy wprowadzić kod PIN klikając na ekranie komputera, gdzie Trezor za każdym razem zmienia układ cyfr. Dzięki Trezorowi mamy możliwość stworzenia passphrase, dla każdego oddzielnego portfela, co wydanie zwiększa bezpieczeństwo.

W przypadku zgubienia przez nas portfela możemy odzyskać nasze monety z wykorzystując do tego wygenerowane podczas pierwszego użycia recovery seed (24 słowa). Jest ono generowane na urządzeniu i nigdy nie przedostaje się do sieci.

trezor
Źródło: trezor.io

Obsługa kryptowalut

Bitcoin, Litecoin, Dash, Zcash, Dogecoin (brak software wspierającego), Ethereum i Ethereum Classic (przez MyEtherWallet), wszystkie tokeny w standardzie ERC20 (np. Golem).

Wygląd zewnętrzny i wytrzymałość na uszkodzenia

Obudowa Trezora wykonana jest z wzmocnionego plastiku (w trzech kolorach do wyboru: biały, szary, czarny). Z uwagi na niewielki ciężar (12 g) istnieje niewielka szansa na uszkodzenie podczas upadku z wysokości. Wyświetlacz jest cofnięty w stosunku do obudowy co powoduje, że nie jest tak podatny na zarysowania. SatoshiLabs gwarantuje działanie Trezora w przedziale temperatur od – 20°C do – 60°C.

Przeczytajcie także: Polska giełda i portfel kryptowalut.

Dodatkowe opcje

  • Istnieje możliwość pobrania Trezor Password Manager, wtyczki do przeglądarki Chrome. Pozwala ona nam używać Trezora jako menadżer haseł, który przechowuje wszystkie nasze hasła w chmurze (Dropbox bądź Google Drive). Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu weryfikacji U2F i bezpiecznemu sposobowi wprowadzania kodu PIN, otrzymujemy menadżer haseł, który nie wymaga od nas stosowania hasła nadrzędnego (master password).
  • Trezor jest kompatybilny z portfelem mobilnym Mycelium na urządzenia z systemem Android.
  • Dla użytkowników iOS dostępna jest tylko aplikacja ArcBit, która dzięki zaimportowaniu klucza publicznego umożliwia przeglądanie transakcji na portfelu BTC.
  • Dodatkową funkcją jest opisywanie transakcji, które jest zsynchronizowane z chmurą Dropbox.
trezor
Źródło: trezor.io

Cena Trezor

W cenie 99 $ (+ koszt przesyłki) otrzymujemy urządzenie z wyświetlaczem (128 x 64, max 6 linii tekstu) i dwoma przyciskami, podłączane do komputera przez złącze USB. Urządzenie nie posiada własnego zasilania, działa tylko gdy jest podłączone do komputera lub telefonu (USB-OTG). Trezor podłączamy do komputera za pomocą USB, działa jako portfel podpisujący co znaczy, że potrzebuje klienta – aplikacji. Możemy użyć dodatku do Chrome – Chromium MyTrezor albo aplikacji typu: Multibit, Mycelium czy Electrum. Dostęp zabezpieczony jest kodem PIN oraz hasłem, kod PIN po nieudanej próbie wpisania powoduje opóźnienie w możliwości jego wpisania rosnące z próbami błędnie wpisanego PINu.

Oprogramowanie to Open Source, możemy również sami wgrać własną, nową czy też zmodyfikowaną wersję oprogramowania. Jeżeli wgrane oprogramowanie nie jest podpisane kluczem producenta, urządzenie będzie nas o tym ostrzegało przy każdym uruchomieniu. Wgranie oprogramowania wiąże się ze skasowaniem wszystkich informacji na urządzeniu.

kup-teraz

Co dalej?

Po otrzymaniu rejestrujemy je i aktywujemy urządzenie, w zależności od systemu operacyjnego czasami też musimy ściągnąć dodatkowe biblioteki czy klienta, dzięki któremu dokonujemy operacji. Klient ten często jest dodatkiem do przeglądarki. Możemy też korzystać z portfeli typu Electrum, które oferują wsparcie np. Trezora. Większość portfeli sprzętowych posiada wyświetlacz, na którym wyświetlane są dyspozycje oraz przyciski dzięki, którym wykonujemy operacje. Zabezpieczamy się hasłem + pinem tak, że w przypadku kradzieży urządzenia złodziej nie ma tak łatwo. Najważniejsze jest zapamiętanie bądź schowanie w dobrym miejscu tzw. Seed, który w razie utraty urządzenia w dalszym ciągu pozwoli nam na dostęp do środków.

Obowiązkowo obejrzyj poniższy film, zobaczysz jak uruchomić i używać Trezor.

______________________________

JEŻELI SPODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UDOSTĘPNIJ GO W SWOICH KANAŁACH SOCIAL MEDIA. WYSTARCZY, ŻE KLIKNIESZ W KTÓRĄŚ Z PONIŻSZYCH IKONEK.

______________________________

SUBSKRYBUJ

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.